sekmadienis, kovo 21, 2010

Mitybos ypatumai


Gerų pora mėnesių atgal nusprendžiau atsisakyti mėsos. Nors panašios mintys galvoje sukosi netrumpai, vis pritrūkdavo to kažko, to trigerio, kuris paimtų ir galų gale priverstų padaryti šį sprendimą. Ir staiga tas trigeris atsirado. Ir ten, kur jo galbūt visai ir nesitikėjau. Juo tapo filmas "Earthlings". Net nežinau, ar pats filmas mane kažkuo paveikė, ar tiesiog jis buvo laiku ir vietoje. Bet jis, ir po jo pamatyta dar viena dokumentinė juosta, mane privertė peržiūrėti savo mitybos įpročius ir juos iš esmės pasikoreguoti.

Savęs vadinti vegetaru labai didelių pretenzijų neturiu, nes vis dar valgau žuvį ir jūros gėrybes. Tiksliausiai turbūt šiuo metu save galėčiau įvardinti pesketaru :) Bet klijuoti etikečių nelabai mėgstu ir noriu, todėl paklaustas apie savo mitybines pažiūras, tiesiog atsakau, kad stengiuosi nevalgyti mėsos. O kadangi kiekvienas naujas dalykas gyvenime atveria naujus požiūrio taškus ir įžvalgas, tad pasidalinsiu keletu tokių paprastų pastebėjimų.

Atsisakymas mėsos natūraliai skatina sveikesnius mitybos įpročius ir kūrybiškumą. Turėdamas daug mažesnį pasirinkimą, tu pradedi daug labiau galvoti ką valgai ir atidžiau rinktis maisto produktus bei patiekalus. Dažniau pradedi gaminti namuose iš natūralių produktų ir lavinti savo vaizduotę bei kūrybinius sugebėjimus. Patį pirmą savaitgalį atsisakęs mėsos sugalvojau pasigaminti grikių kotletus, kas man, žmogui, dėl viengungiško gyvenimo ypatumų praktiškai nesigaminančiam maisto, buvo tikrai nuostabus pasiekimas! Jau nekalbant apie tai, kad buvo ir tikrai skanu :)

Mėsos nevalgymas pakeičia ir visą vidinę energetiką. Tai, kad nevalgydamas mėsos jautiesi daug žvalesnis ir energingesnis, buvau girdėjęs iš daugybės vegetarų, bet kažkodėl manęs tai neįtikindavo. Kol pagaliau nepabandžiau pats :) Galbūt tai tik savitaigos dalis, galbūt tai iš tiesų padaro kažkokius organinius pokyčius mūsų fiziologijoje, bet tai tikrai veikia!

O svarbiausia – jautiesi išties gerai, kai valgydamas maistą žinai, jog nė vienas naminis gyvūnas nebuvo užaugintas žiauriomis sąlygomis ir bejėgiškai nudaigotas tam, kad tu galėtum užkimšti savo skrandį... Įdomu tai, kad kuomet paklaustas, kodėl nevalgai mėsos - o mėsą valgantiems paprastai tai būna labai idomu :) - atsakai, jog tai darai dėl etinių sumetimų, žmonės paprastai pasimeta. Pasakymai, kad tai yra sveikiau ar kad galbūt aš tiesiog šiaip nemėgstu mėsos, jiems atrodo kur kas įtikinamesni. O čia – kažkokie etiniai sumetimai... Tau... religija neleidžia valgyti mėsos?..

O ir religijos vienaip ar kitaip riboja mėsos vartojimą. Pasak Biblijos, Adomas ir Ieva gyvendami rojuje nevalgė mėsos ir tik po pirmosios nuodėmės nusviesti žemyn patapo mėsėdžiais. Kiauliena nevalgoma Judaizme ir Islame, jautiena – induizme, o džainizme apskritai draudžiama valgyti bet kokią mėsą. Didžiojoje daugumoje religijų apskritai, jei ir nėra draudžiama, tai yra bent jau rekomenduojama pasirinkti mitybą be mėsos.

Bet net ir nežiūrint į religijas, manau, kiekvienas tobulėjantis žmogus su augančiu sąmoningumu kažkada prieina tą slenkstį, kai pasirenka vegetarinius mitybos įpročius. Augdamas viduje tu vis labiau peržengi save ir tavo suvokimas tampa vis labiau globalus ir mažiau pririštas prie tavojo ego. Egocentriškumą natūraliai pradeda keisti ekocentriškumas. O kuomet tavo požiūris į save ir pasaulį tampa vis labiau ekologiškas, tu tiesiog automatiškai prieini tą ribą. Kažkada buvau girdėjęs posakį, kad negali būti ekologišku ir tebevalgyti mėsą. Pagaliau tą išties supratau. Ir tai ne tik pakeitė mano mitybos įpročius, bet ir sąmonės būseną apskritai.

7 komentarai:

agnė rašė...

Įdomu tai, kad pasakymas, jog nevalgai mėsos, nes jos nemėgsti, kitiems atrodo įtikinamas... Aš savo 15 metų mėsos nevalgymo laikotarpiu pateikdama būtent tokį argumentą, visuomet susilaukdavau labai keistų reakcijų... Niekaip žmonės nesuprasdavo, kaip galima nemėgti mėsos :))
Beje, o jei pamatytum filmą apie tai, kaip auginamos ant mūsų stalo atsirandančios daržovės ir vaisiai, parodantys, kaip žmogus „prievartauja“ šiuo atveju žemę, ką valgytum tuomet?..

Ir pabaigai šiaip - toks pusiau anekdotas, nieko asmeniško :)

Kalbasi vegetaras ir pastorius. Pastorius sako:
– O jūs žinote, kad prieš Tvaną visi žmonės buvo vegetarai?
– O, kaip šaunu, štai dar viena gera priežastis nevalgyti mėsos, - pasidžiaugė vegetaras. Į tai pastorius atsakė:
– Tačiau visi vegetarai buvo paskandinti, o išliko tik tie, kurie valgė mėsą... :)

Aš paskutiniu metu esu tiek prisižiūrėjusi filmų apie maistą, kad jei jais visais vadovaučiausi, tai turbūt jau būčiau mirusi iš bado... Kaip sakoma, būtų juokinga, jei nebūtų graudu... :(

Kita vertus, ir vegetariška patirtis įdomi. Jei sveikata leidžia. Nors daugelis teigia, kad vegetariškas gyvenimo būdas sveikesnis, man teko susidurti su tokia realybe, kad vegetarais gali būti tik labai stiprios iš prigimties sveikatos žmonės...

ruvi rašė...

Įdomi patirtis :)
Visiškai pritariu Agnei - tikra tiesa, kad būti vegetaru reikia turėti gerą sveikatą - fizinę ir dvasinę.
Skaičiau Dalai Lamos biografiją ir jo bandymus jaunystėje tapti vegetaru. Bandymai baigėsi sukelta gelta, kuri vos nesibaigė mirtimi. Kiek žinau, jis iki šiol kartą į savaitę valgo mėsą..
Pritarčiau, kad ne tik gyvūnus žmonės "prievartauja", bet ir augalus - chemikalais, genetinėmis modifikacijomis.
Ir tikrai - pažiūrėjus filmus apie maistą, išvada viena - maisto, teikiančio sveikatą ir energiją, tiesiog nėra.
Todėl - vadovaujuos širdimi, bet ir atsižvelgiu į realybę.. Tiesiog turi būti harmonija - saikas visame kame.. Teko susidurti su vegetaru, kuriam žmona dienai, lyg (atsiprašau) paršiukui, virdavo didelį puodą troškinio arba košės.. Ir jis nebuvo lieknas, greičiai atvirkščiai..
Visi esam skirtingi, ir tikrai - jei nėra poreikio valgyti mėsą, tai tikrai nereikia.
Gal gi palengva visi pereisim prie ekologiškiausios - Saulės energijos - mitybos? :))

agnė rašė...

ruvi, na va, apie Dalai Lamą nežinojau... Tuo tarpu man, nors ir valgydavau daug ankštinių daržovių, riešutų ir vaisių, kuriuose gausu geležies, netgi žuvį valgiau, atėjo toks laikas, kai pasiekiau ribą, kuomet buvo du pasirinkimai: arba pradedu valgyti mėsą, arba nusiteikiu pradėti sirgti įvariomis dėl geležies trūkumo atsirandančiomis ligomis...

Kaip sakoma, visada lazda turi du galus... Tad protingiausia, turbūt, yra pasirinkti jos vidurį. ;)

ruvi rašė...

Aš taip pat nuolat grįžtu prie vegetarinės mitybos, ir viskas nuolat baigiasi mažakraujyste.. deja.. Nors ir etiniais, ir visokiais kitais sumetimais mėsos valgyti nenoriu :(
Konsultavausi su dietologe, ji man patarė valgyti mėsą tada, kai užsimanau (labai) - taip ir darau.. Gaunasi keletą kartų į mėnesį..
O apie vadinamas mechanines, t.y, sukeltas maisto geltas jau ne kartą teko skaityti - nereta naujokų sveikos mitybos ar vegetarizmo pradininkų uolumo pasekmė..
Pritariu jums visiškai - visi esame skirtingi ir labai reikia mokytis klausyti ir suprasti savo organizmą: kas vienam idealiai tinka, kitam gali būti.. prastai (švelniai tariant).
O apie Dalai Lamą, jei įdomu, rasite jo biografinėje knygoje, kuri yra išleista lietuvių kalba. Pavadinimo neprisimenu.. bet ji yra tokia vienintelė lietuvių kalba, tai turėtumėte rasti. Ir be šito jo "nuotykio" ten daug įdomių ir gražių pamąstymų :)

Daktaras rašė...

Įdomi diskusija :) Aš neteigiu, kad vegetarinė mityba yra kokia tai panacėja, kurios visi turėtumėm siekti. Jokiu būdu. Tai tėra asmeninis pasirinkimas, kurį kartais natūraliai prieini. Ir tai nėra vertybė savaime, greičiau - tavo vertybių išdava (kalbu apie žmones, kurie tą pasirenka dėl etinių priežasčių).

Be abejo, vegetarizmas turi savų sveikatos problemų - yra geležies, cinko, vitamino B12, kitų medžiagų trūkumas. Todėl sveikatos prasme yra geriau valgyti kažkiek minimaliai mėsos nei jos visai nevalgyti. Nesu aš kategoriškai prieš mėsą nusistatęs, tiesiog turėdamas galimybę stengiuosi jos nevalgyti ir tiek.

Filmas nebuvo priežastis per se, tebuvo tik trigeris. Motyvacija brendo ilgą laiką. O daržovių taip, daugybė irgi yra "išprievartautų", kurių tik pavadinimas ir išvaizda telikę "daržoviški"... Todėl, turint galimybę, visuomet geriausia rinktis organišką produkciją. Bet apie tai atskira kalba :)

agnė rašė...

Beje, kad jau gaminimu užsiimi, tai gal bus įdomus šis tinklapis: http://jogosmityba.wordpress.com
Skanaus ;)

Daktaras rašė...

Ačiū :) Bandysim augt ir kulinariškai ;)